psychicke-problemy-psu.png

Excitace, rychlé reakce na vzruchové podněty, stabilizace emocí, harmonizace, uklidnění, podpora soustředěnosti, pomoc při desenzitizaci.

Pes ve stresu

Úvodem je dobré říci, že běžné stresové situace zvládne zdravý pes bez újmy a stačí k tomu opora majitele. Pokud váš pes běžné situace nezvládá, projděte pozorně ostatní diagnostické kategorie. Jsou ale situace, kdy i zdravý pes potřebuje pomoc, v případech, kdy by pro něj situace mohla být nad míru zatěžující.


Jak se projevuje stres na chování psa? Co můžeme pozorovat?

  • Tázavé pohledy a hledání opory u majitele,
  • nejistotu,
  • opatrnost při pohybu,
  • zívání,
  • olizování a třeba i drbání se.
  • Někdy vidíme například nezvládnutí cviku nebo jeho nepřesnost.
  • Snahu vyhnout se rozrušující situaci, kterou ale pes zvládne, pokud má oporu v majiteli.
  • Uvolňující nebo přesměrované chování (pes začne očuchávat, hrabat, štěkat apod.).
  • Můžeme pozorovat roztěkanost, časté oklepávání se, projevy obav na poloze ocasu a uší.
  • Většinou nebývá přítomna výrazná změna postoje a přesunutí těžiště těla.

Co s tím můžeme dělat? Jak zvířeti ulevit?

Pokud odstraníme příčinu stresu, změníme situaci nebo odejdeme, vše by se mělo vrátit do normálu a stavu spokojeného psa.

Když se toto nestane, chcete pejskovi pomoci tyto situace ustát lépe a uvolněněji, nebo jim dokonce předcházet, určitě uleví inhalace přípravku LÁSKA 50 Pro rychlé zklidnění. Tuto inhalační směs můžete aplikovat každé 2 – 3 hodiny v těchto nepříjemných situacích, funguje hlavně jako stabilizátor emocí. To znamená, že pomůže „uhladit“ špičku nepříjemného prožitku.

Pokud ovšem vidíme, že emoční výkyv zvířete není tak vysoký a jen potřebuje trochu „vyladit“ a harmonizovat, pro tento případ doporučujeme spíše přípravek LÁSKA 14 nebo LÁSKA 15 Intenzivní Boswelie. Boswelie harmonizují psychiku a jejich inhalace uleví i tělu, které může být napnuté a v zátěži.

Lze také aplikovat přípravek LÁSKA 52 Viola odorata, ten je však spíše diagnostický než terapeutický a ulevuje spíše jen ve chvíli podávání. Úlevu nicméně může poskytnout značnou.

Jako vhodnou podporu lze využít přípravky LÁSKA D02 Růže hydrosol a LÁSKA D01 Jasmín hydrosol.


Jak správně inhalovat?

Přípravky LÁSKA 50 Pro rychlé zklidnění a LÁSKA 14 Intenzivní Boswelie můžete vetřít do srsti na krku, nakapat na šátek nebo společně inhalovat z dlaní.

Primárně pro inhalaci je určen přípravek LÁSKA 15 Intenzivní Boswelie. Můžete jej použít do difuzéru nebo nakapejte na šátek či obojek a dejte zvířeti kolem krku. Lze také inhalovat přímo z lahvičky (asi 10 cm od čeníšku). Tuto směs bez konzultace na zvíře nevtírejte. Budete-li chtít jakkoli poradit, neváhejte se na nás obrátit.


Tip pro společné zvládnutí stresové situace

My lidé hledáme oporu ve zvířeti. A stejně tak i zvíře potřebuje oporu v nás. Buďme si navzájem silnými partnery. Přírodní látky nám přinášejí možnosti sdílené terapie a podpory. Dopřejte zvířeti možnost uvolnění a relaxace, například procházkou a hraním hlavolamů Hersenwerk. To napomůže restartu a přípravě na nový den, který může být opět plný mírně stresujících situací.